Używany samochód – co warto wiedzieć?

Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie chodzi o to, że sprzedający ma coś zataić, ale to, że u niego ten samochód działa od lat nie oznacza, że nam za sto kilometrów to się nie zepsuje. Oczywiście można do tego doliczyć te osoby, które nie są uczciwe i kombinują żeby tylko sprzedać samochód. Wtedy nie warto się taką ofertą interesować, bo w żaden sposób nie będzie spełniała ona naszych oczekiwań.

Co nas powinno zastanowić, jeśli kupujemy używany samochód? Na pewno cena. Jeśli cena jest niska, a samochód ma niski przebieg i jest teoretycznie bezwypadkowy to coś jest nie tak. Takie samochody są poszukiwane na rynku i sprzedawane za wysoką cenę. Nikt nie odda dobrego samochodu za niską cenę, bo mu się to w żaden sposób nie opłaca. Należy pamiętać o tym, że kupno samochodu to dopiero początek. Trzeba tam uwzględnić naprawy, trzeba również dodać do tego ubezpieczenie. Jeśli samochód ma mniej niż dziesięć lat to można wybrać poza OC również autocasco. Wtedy w razie kradzieży czy rozbicia z naszej winy samochodu możemy liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela. Jeśli sprowadzamy samochód albo ktoś nam sprowadził to w pierwszej kolejności trzeba wymienić rozrząd. Można większości tych kosztów uniknąć, ale trzeba wiedzieć skąd wziąć samochód.

Kupujemy samochód ze sprawdzonego źródła
Takim źródłem bez wątpienia będzie komis samochodowy. Na jakich samochodach się skupić? Na pewno na autach poleasingowych. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że tam nikt nie zataja przebiegu i nic z nim nie kombinuje. Wiemy, że samochód ma tyle i tyle przebiegu. To pozwala nam na zastanowienie się ile kilometrów w rok robimy i na ile taki silnik nam wystarczy. Wiemy też, kiedy możemy się spodziewać problemów w turbosprężarką, kiedy trzeba wymienić rozrząd albo, kiedy wymienimy koło dwumasowe. Kalkulujemy cenę i wydatki, jakie nas czekają i wtedy wiemy czy taki zakup warto brać pod uwagę czy jednak nie. Jeśli wybieramy samochód z komisu to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie gwarancji. Wtedy wiemy, co mamy i jeśli pęknie pasek rozrządu albo wysiądzie nam skrzynia biegów to można dostać na naprawę pieniądze. Jadąc do komisu samochodowego można będzie się dowiedzieć, jakie mają dla nas oferty. Każdą z ofert trzeba dokładnie przejrzeć, ale co ważne trzeba również negocjować cenę. Może uda nam się ją zmniejszyć albo dostaniemy gratis gwarancje? To będzie dla nas spory zysk, dlatego warto na takie rozwiązanie postawić. Dzięki temu kupimy samochód, który będzie nam służył długie lata.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *