Kamerka samochodowa – czy można jej używać na wakacjach za granicą?

Kamerki samochodowe przeznaczone są głównie do rejestracji nagrań, które posłużyć mogą jako dowód w przypadku kolizji lub poważniejszego zdarzenia na drodze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby urządzenia te wykorzystać także do nagrywania filmików z wakacyjnych podróży po Europie. 

Zasady korzystania z wideorejestratorów w Polsce

W Polsce ograniczenia związane z użytkowaniem kamerek samochodowych praktycznie nie występują. Jeżeli jednak zarejestrowany materiał ma zostać upubliczniony, konieczne jest zamazanie tablic rejestracyjnych oraz twarzy osób widocznych na filmie. Zaniedbanie tego aspektu może grozić pozwem o naruszenie danych osobowych, ze względu na bezprawną publikację chronionego wizerunku. Warunek ten musi być spełniony także w innych europejskich krajach. W Polsce nie można również rejestrować funkcjonariuszy policji na służbie.

Użytkowanie kamery samochodowej w Czechach, Austrii i na Słowacji

U południowych sąsiadów Polski, kryteria związane z użytkowaniem wideorejestratorów wyglądają zasadniczo dość podobnie. Na zagraniczne wakacje Polacy chętnie zabierają samochód np. do Czech, gdzie panują takie same zasady. Korzystanie z kamerki nie wszędzie jest jednak legalne. W Austrii za użytkowanie sprzętu tego rodzaju otrzymać można mandat nawet na 10 000 euro. Natomiast zgodnie z przepisami na Słowacji, umieszczanie jakichkolwiek akcesoriów w polu widzenia kierowcy na przedniej szybie samochodu jest absolutnie zabronione.

Bezpieczna motoryzacja – wideorejestracja na Węgrzech

Na Węgrzech uczestnicy ruchu drogowego mogą korzystać z kamerek samochodowych. Wszelkie nagrania muszą jednak zostać usunięte w ciągu pięciu dni od zarejestrowania pierwszego materiału. W przypadku konieczności publikacji nagrania, kierowca musi przede wszystkim pamiętać o ukryciu twarzy znajdujących się na filmie osób. Tego rodzaju filtry posiada wiele darmowych programów i aplikacji do edycji wideo. Wizerunki powinny być zniekształcone w sposób, który uniemożliwia ich identyfikację.

Zasady korzystania z kamerki w krajach bałkańskich

Kwestia użytkowania wideorejestratorów przeważnie nie jest w krajach bałkańskich prawnie regulowana. W Chorwacji nie obowiązują żadne szczegółowe przepisy związane z tym aspektem. Auto wyposażone w kamerkę może też swobodnie jeździć po drogach bułgarskich. W każdym przypadku warto jednak pamiętać, że nawet brak szczegółowych regulacji nie jest jednocześnie zezwoleniem na całkowicie swobodne korzystanie z zarejestrowanych filmów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *